literacki serwis recenzencki e-poezja
(wersja serwisu: 0.10.21 z dnia: 06-05-2016)
(c) 1996-2019 by SOKARIS, http://www.sokaris.pl
Załóż konto
lub
Zaloguj się


Do przeglądania polecamy:


FireFox Web Browser
Wiersz z listy autora o pseudonimie TG
<< Poprzedni wiersz tego autora Następny wiersz tego autora >>
Pokaż wszystkie wiersze tego autora Dodaj do ulubionych
sen o wolności
krew się we mnie gotuje gdy słyszę syreny
gdy okolicznościowe słyszę przemówienia
ja byłem wtedy młody  nie pojąłem wiele
były pałki zomowcy ludu wichrzyciele
grzmiały tuby partyjne gwałtem demokracji
potępieńczym osądem rokoszu reakcji
nad głowami się podniósł głos biało-czerwonej
wolność to Solidarność - powstały miliony

zawirował świat wokół kolejnej nadziei
że pociąg do wolności się nie wykolei
Wałęsa grzmiał z trybuny głosem opatrzności
podpisywał za naród cyrograf wolności
a potem były strajki stan wojenny katem
kiedy naprzeciw siebie stanęli brat z bratem
nagle wizja się nowa wolności otwiera
gdy pod rękę z narodem staje lis przechera

stół kantów pozbawiony zwieńczył wraże dzieło
sprzedając ideały za Judasza pieniądz
wilki siedząc przy stole pod znakiem wolności
zamiast ratować matkę obgryzły do kości
przeżyłem swoje lata wśród utrapień wielu
nie mogąc się doszukać sierpniowego celu
czcimy znowu pamiątkę bohaterów cienie
pustymi dzisiaj słowy skrapiając kamienie

być może drogi wnuku tobie przyjdzie scheda
gdy Polak już się więcej oszukiwać nie da
Opublikowany: 14-11-2019 17:23 przez: TG
Dodaj komentarz
Właściciele serwisu nie odpowiadają za treść umieszczanych utworów i komentarzy. Wszelkie uwagi prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów. Wszystkie utwory i komentarze zamieszczone na stronie podlegają ochronie. Zabrania się ich kopiowania, przetwarzania lub rozpowszechniania bez zgody autorów.
Komentarze (6)
Jak pisałam ten komentarz, nie mogłam sobie przypomnieć tytułu filmu, który pokazuje czasy komuny, i który warto zobaczyć. To 'Różyczka' z Magdaleną Boczarskią. Lubię tę aktorkę, bo potrafi wiarygodnie zagrać, zupełnie skrajne postaci. W tym filmie też jest świetna.
19-12-2019 02:32 wre... [Link do komentarza]
TG ja nie jestem zwolenniczką żadnej partii, ale zdecydowaną przeciwniczką partii pis, z wielu powodów, ale główny to właśnie fakt, że jest jedyną partią, która wyraźnie deklaruje, że należy mieć poglądy zgodne z wytycznymi partii, bo inaczej jest się wrogiem, gorszym sortem. To prosta droga do totalitaryzmu, a ja chcę czuć się wolna i chcę wolności dla następnych pokoleń.
04-12-2019 11:32 wre... [Link do komentarza]
wre...
rzeczywiście prezentujemy dwa różne bieguny orientacji politycznej. Nie jestem bezkrytycznym symptykiem pis-u ale uważam, że na?dzień dzisiejszy jest to jedyna opcja zdolna prowadzić Polskę w przyszłość. Czas pokaże, kto miał rację.
03-12-2019 13:09 TG [Link do komentarza]
TG, o religii i polityce trudno dyskutować jak się ma całkiem inne poglądy, bo ani ja Ciebie nie przekonam, ani Ty mnie. Wolność to największa wartość, nie ważne, ile trzeba za nią zapłacić, dlatego dla mnie, Twoje słowa brzmią jak bluźnierstwo

Uczyniono więcej zła przez ćwierćwiecze postkomuny niż 50 lat PRL-u.

Bez urazy, ale z tego wynika, że w życiu wystarczy Ci, żebyś miał co zjeść i gdzie się wyspać. Gdyby interesowało Cię coś więcej, to wiedziałbyś, że były to czasy, w których, żeby się rozwijać, osiągnąć coś, zobaczyć więcej, należało mieć poglądy zgodne z wytycznymi partii. A te z kolei ograniczały umysł.
Widziałeś film '300 mil do nieba' ?, to obejrzyj, może to Ci pozwoli uświadomić sobie, jak niektórzy ludzie byli zdesperowani, żeby przynajmniej ich dzieci, mogły żyć w wolnym kraju. Łatwo opluwać innych, jak się patrzy na przemiany po upływie wielu lat. Przecież to były czasy, w których ludzie, typu Wałęsa, wówczas ryzykowali życie, nie wiedzieli przecież, jak to się dla nich skończy, i co ważniejsze dla ich rodzin. Zrobić choćby mały krok, w kierunku wolności słowa, to juz był wyczyn. Ale nie masz co rozpaczać, jak tak dalej pójdzie, to komuna wróci, bo powoli tak się dzieje, że tylko poglądy partii pis są słuszne. Kto ma inne poglądy, ten podobno nie jest prawdziwym Polakiem.
Poza tym, dobrze mieć świadomość, że Polska to mały, biedny, niewiele znaczący kraj w Europie, więc trudno, żeby nie był wasalem, tylko władcą absolutnym Europy. Przecież jesteśmy zadłużonym państwem, nie stać nas na solidne uzbrojenie kraju, żeby się bronić i nie posiadamy żadnych towarów, które byłby bezcenne dla sąsiadów. A Ty chciałbyś, żebyśmy byli równoprawni, a może raczej nawet stali na czele. To są mrzonki, to brak rzetelnej, logicznej oceny sytuacji.
29-11-2019 16:10 wre... [Link do komentarza]
wre... ja to pamiętam z autopsji iteż mam swój udział w przemianach. Pamiętam wielkie nadzieje i poświęcenie dla sprawy. Zakłamanie rzeczywistości wprowadziło nas w epokę
Mazowieckich Geremków Michników i Wałęsów
którzy ideały Solidarności. przefrymaczyli przy ,,okrągłym stole" skazując nas na rolę wasala Europy wg konstytucji okrągłostołołowej. Uczyniono wej. Uczyniono więcej zła przez ćwierćwiecze postkomuny niż 50 lat PRL-u. Do dzisiaj sprawują władzę zakulisową dziedzice
komunistów i ich jakże liczne jeszcze grono
popleczników. Mam nadzieję, że iluzoryczność. dobrobytu nie przesłania Ci zła które pod pozorem postępu pozwoliło nam zasmakować intencji UE. Nie tęsknię za ,,franią" ale brzydzę się złodziejami.

.
23-11-2019 01:46 TG [Link do komentarza]
tia, lepiej było nic nie robić, zostać w komuniźmie, oglądać biało czarny, jeden program w tv, prać w pralce frani i żyć sobie szczęśliwie w bogatej Polsce.
21-11-2019 18:23 wre... [Link do komentarza]
(c) 1996-2019 by SOKARIS, http://www.sokaris.pl
Strona wygenerowana w: {_Chrono} s