literacki serwis recenzencki e-poezja
(wersja serwisu: 0.10.21 z dnia: 06-05-2016)
(c) 1996-2016 by SOKARIS, http://www.sokaris.pl
Załóż konto
lub
Zaloguj się
Zamiast wadliwego i niebezpiecznego
Internet Explorera
polecamy:

Opera Web Browser
lub:
FireFox Web Browser


Poczytaj więcej tutaj:
Nowoczesne przeglądarki
Wiersz z listy autora o pseudonimie romdar77
<< Poprzedni wiersz tego autora Następny wiersz tego autora >>
Pokaż wszystkie wiersze tego autora Dodaj do ulubionych
Ćwiczenie No. 1
To nie była duża dzielnica , jeśli miałbym być dokładny , to nie była nawet dzielnica w pojęciu administracyjnym , na próżno szukalibyśmy jej w spisie dzielnic miasta. Wszyscy mówili o dzielnicy " Na naszej dzielnicy " i " Nasza dzielnica " , z pewnością niewielu wiedziało o tym , że " ich dzielnica " zawsze należała do którejś z trzech sąsiednich , otaczających ją dzielnic.

Fakt o braku posiadania własnej dzielnicy , a dokładniej: Fakt o tym , że ich dzielnica nie jest dzielnicą , dla wielu byłby zbyt upokarzający i tak trudny do zniesienia , że z pewnością nie uwierzyliby w niego , albo natychmiast wyparliby ze swojej świadomości , taki cios byłby nie do udźwignięcia , nie wspominając juź o tym , że po chwili musiałaby nadejść refleksja tak straszna , że aż nieprawdopodobna :  " Skoro nasza dzielnica nie jest dzielnicą... To znaczy , że nasze ulice ,cały nasz świat , z którego byliśmy tak dumni , jakim była dla nas nasza dzielnica , podlega innej dzielnicy ! "

I nie ważne , której z trzech sąsiednich , a każda z nich była dużo , dużo większa , co nie oznacza oczywiście , że tylko z tego powodu mogliby być od nas lepsi , przecież z każdą z tych sąsiednich dzielnic  toczyliśmy zwycięskie wojny i od  mieszkańców każdej z tych dzielnic uważaliśmy się lepsi , o niebo lepsi. I nikomu z nas nie przyszłoby do głowy , że mógłby mieszkać gdzie indziej.

Nasze miasto , tutaj nie ma żadnych wątpliwości , miastem było na pewno , leżało na północy kraju , przy samym morzu , a dokładniej : leżało nad dużą zatoką tego morza , Która to zatoka nosiła nazwę przybraną od naszego miasta.

Gdybyśmy staneli plecami do morza nasz wzrok dostrzegłby w oddali zarys lasów położonych na wzgórzach morenowych, które od zachodu otaczały miasto a raczej miasta , bo gdybyśmy nadal stali plecami do morza , po rawej ręce mielibyśmy miasto sąsiada , które niemal zlewało się z naszym miastem , by po stronie przeciwnej zlewać się z kolejnym miastem , które  w ubiegłym wieku wyrosło " dzięki " problemom jakie miał nasz kraj z naszym miastem.

Pewnie każdy z was wie , że nasze miasto , nie zawsze było nasze , dlatego też nasz kraj miał z nim problemy , właśnie w tym czasie, gdy nie było nasze , ale , to już historia i właśnie na jej pamiątkę pozostało nam wspomniane wyżej miasto.

Więc tak , za plecami mamy morze , na przeciwko wzgórza , po prawej sąsiednie miasto , a co po lewej stronie ? Po lewej stronie krajobraz nizinny , wręcz depresyjny , z wielką rzeką która wpada do morza , które jest za naszymi plecami ,wszak nie cała rzeka wpada w jednym miejscu do morza , pod miastem dzieli się i dwie jej części wpadają pod miastem w różnych miejscach do morza , gdy kolejna część rzeki płynie do miasta , tworzy tam własny szlak , który i ją wprowadzi w toń naszego morza.
Opublikowany: 03-01-2013 19:34 przez: romdar77
Dodaj komentarz
Właściciele serwisu nie odpowiadają za treść umieszczanych utworów i komentarzy. Wszelkie uwagi prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów. Wszystkie utwory i komentarze zamieszczone na stronie podlegają ochronie. Zabrania się ich kopiowania, przetwarzania lub rozpowszechniania bez zgody autorów.
Komentarze (5)
Gdybyś pociągnął to o dzielnicy, gruntowniej, dogłębiej coś mogłoby z tego być...
06-01-2013 19:37 borkos [Link do komentarza]
no cóż rom - wierszem tego nie nazwę, prozą poetycką(?) pewnie tak.
mam parę skojarzeń: "Chłopcy z Placu Broni" albo "Miasto prywatne"
"Morfina" Michaiła Bułhakowa i takich narracji - niezłych - jeszcze by się znalazło

czy odbicie interpunkcji ma czemuś służyć?
bo nie wierzę, iż tego nie wyłapałeś...
04-01-2013 06:08 Mithril [Link do komentarza]
*dla mnie
poza tym słowo "dzielnica" więcej razy nie dało się użyć ?? A treść też elementarzowa. Nawet śmieszna.jakby mówił jakiś niezorientowany przewodnik.:)
04-01-2013 02:03 Atena83 [Link do komentarza]
Dla nie to proza. Nie ma poezji.A przecinki to wiszą w powietrzu.:) proza bo jak napisać tekst nie w słupku a jednym ciągiem jak w knidze to nie robi żadnej różnicy.
04-01-2013 01:31 Atena83 [Link do komentarza]
Doble. Może nie duzio doble, ale doble.
Pozdrawiam.
04-01-2013 00:46 Wierszodziej [Link do komentarza]
(c) 1996-2016 by SOKARIS, http://www.sokaris.pl
Strona wygenerowana w: 0.0059 s