literacki serwis recenzencki e-poezja
(wersja serwisu: 0.10.21 z dnia: 06-05-2016)
(c) 1996-2016 by SOKARIS, http://www.sokaris.pl
Załóż konto
lub
Zaloguj się
Zamiast wadliwego i niebezpiecznego
Internet Explorera
polecamy:

Opera Web Browser
lub:
FireFox Web Browser


Poczytaj więcej tutaj:
Nowoczesne przeglądarki
Wiersz z listy autora o pseudonimie nieklikajtu
<< Poprzedni wiersz tego autora Następny wiersz tego autora >>
Pokaż wszystkie wiersze tego autora Dodaj do ulubionych
 
wyrób mało słodzony
Trzeba więcej pieniędzy $$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$

Dla MON oznaczałoby to (tylko za sprawą zmiany sposobu naliczania) 360 mln zł więcej. To zresztą jeszcze nie koniec zwiększania wydatków na wojsko. Zgodnie z założeniami Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju Polska będzie zwiększać wydatki na obronność do 2,2 PKB do 2020 r. i 2,5 PKB do 2030. To tyle, jeżeli chodzi o zapisane w dokumentach zapowiedzi. Minister Macierewicz chciałby jednak, żeby było tych środków jeszcze więcej.

Na początku marca tego roku szef resortu mówił w wywiadzie dla tygodnika „ Do Rzeczy”, że dojście do 3 proc. PKB w ciągu najbliższych lat to konieczność. Macierewicz przekonywał, że ten warunek musi być spełniony, żebyśmy mogli mieć „armię zdolną do obrony naszego państwa”. Oczywiście nikt nie ma chyba wątpliwości, że zawsze lepiej jest mieć więcej pieniędzy niż mniej. Problem jednak w tym, że trzeba jeszcze umieć je dobrze wydać.

- Można uprawiać dowolną żonglerkę za pomocą coraz to wyższych procentów i innego naliczania od PKB. Rzecz jednak w tym, że ważniejszy jest sposób realizacji konkretnych programów zakupów sprzętu dla wojska. Tymczasem u nas cały czas brakuje tu podstawowej logiki - mówi WP money Wojciech Łuczak, ekspert ds. bezpieczeństwa i obronności.

W jego ocenie programy nie$$$$$$$$$$$$$$$ są ze sobą zsiozalnych sytuacji, w których kupujemy sprzęt najwyższej klasy światowej, ale nie potrafimy właściwie go wykorzystać. Wszystko dlatego, że niektóre z programów zakupowych są opóźnione albo nie zaplanowane, choć wydają się konieczne.

Sztandarowym tu przykładem mogą być rakiety JASSM, o których pisaliśmy w WP money. Te technologiczne cudeń$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$ka z chirurgiczną precyzją potrafią niszczyć cele odległe nawet o setki kilometrów. Żeby jednak w pełni wykorzystać ich możliwości odstraszania, brakuje nam rzeczy tak podstawowych, jak systemy pozwalające na identyfikacje i rozpoznawanie celów.
Nowe rakiety ze starymi radarami

- Podobnie też sprawa wygląda z naszymi Nadbrzeżnymi Dywizjonami Rakietowymi. Żołnierze tam służący dostali najnowocześniejsze na świecie pociski o zasięgu 200 km, ale cele dla nich wskazują stare zestawy radarów „Odra”. Ich zasięg waha się miedzy 20 a 50 km - dodaje Łuczak.

Przypadek tych supernowoczesnych pocisków przeciwokrętowlączkę towarzyszącą zakupom dla wojska. Ze względu na opóźnienia w przetargach i konieczność rozdysponowania pieniędzy do końca roku, tuż przed jego końcem kupuje się sprzęt, żeby tylko środki wydać i nie wróciły one do budżetu państwa.

Dla¢¢¢¢¢¢¢¢¢tego w sytuacji opóźnienia zakupu dronów rozpoznawczych, które „widziałyby” dalej niż stare radary, kupuje się pod koniec roku inny sprzęt, który nie jest związany z realizowanymi programami. Pieniądze są wydane, ale nie zmienia to faktu, że nadal mamy pociski dalekiego zasięgu, które wcale tak daleko nie polecą.
Opublikowany: 18-02-2017 13:41 przez: nieklikajtu
Dodaj komentarz
Właściciele serwisu nie odpowiadają za treść umieszczanych utworów i komentarzy. Wszelkie uwagi prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów. Wszystkie utwory i komentarze zamieszczone na stronie podlegają ochronie. Zabrania się ich kopiowania, przetwarzania lub rozpowszechniania bez zgody autorów.
Komentarze (4)
plagiat! :p

pozdrawiam w d.cha
20-02-2017 19:10 Tomasz Michał [Link do komentarza]
To nie czepialstwo, czekam na fachowców, mi amatorowi się podoba.
18-02-2017 22:06 AnimusLumen [Link do komentarza]
napisałam uczciwie
wierszopodobny wyrób
po co to czepialstwo?
18-02-2017 21:44 nieklikajtu [Link do komentarza]
Czy to jest tak dobre?
18-02-2017 21:20 AnimusLumen [Link do komentarza]
(c) 1996-2016 by SOKARIS, http://www.sokaris.pl
Strona wygenerowana w: 0.0036 s