literacki serwis recenzencki e-poezja
(wersja serwisu: 0.10.21 z dnia: 06-05-2016)
(c) 1996-2016 by SOKARIS, http://www.sokaris.pl
Załóż konto
lub
Zaloguj się
Zamiast wadliwego i niebezpiecznego
Internet Explorera
polecamy:

Opera Web Browser
lub:
FireFox Web Browser

Poczytaj więcej tutaj:
Nowoczesne przeglądarki
Wątek forum dyskusyjnego
<< Poprzedni wątek Następny wątek >>
Pokaż wszystkie wątki na forum
Podręcznik Grafomana - opinie, uwagi, sugestie
Jak niektórzy z Państwa zauważyli na e-poezji powstaje dzieło literacko-edukacyjne, które w swym przesłaniu ma ułatwić czytelnikowi, wielbicielowi twórczości poetyckiej, szybkie przebycie początkowego etapu drogi literackiej poprzez zdobycie podstawowej wiedzy z zakresu budowy i funkcji utworu poetyckiego.
Aby wykorzystać możliwości jakie oferuje Internet, czyli czynny udział czytelnika w tworzeniu dzieła, zapraszam do wypowiadania w tym wątku swoich opinii na temat Podręcznika Grafomana.
Autorce podręcznika, z powodu bujnego talentu polemicznego ;-), zablokowałem możliwość wpisów w tym wątku, aby cała energia została skierowana w kolejne rozdziały a nie jałowe dysputy jakie zazwyczaj dominują na naszym forum, gdy kilka osób chce udowodnić swoje racje.
Proszę zatem o wypowiadanie opinii w sposób umiarkowany, konkretny i rzetelny, tak, aby dało się z nich wyciągnąć jakieś przydatne informacje.
Jeśli ktoś ma ochotę pogadać sobie o niebieskich migdałach to proszę pominąć ten wątek i założyć inny.
e-poezja dnia 01-06-2007 08:41 Odpowiedz na ten wpis
Podręcznik grafomana powinien mieć osobny dział.Zamieszczenie go w dziale teoria nie jest właściwe.
Swobodne subiektywne wypowiedzi autorki mają narzucić poetkom i poetom jej sposób widzenia poezji?, czy może mają zachęcić do jej naśladownictwa jako tego jedynego właściwego?
Przeczytałam kilka wypowiedzi pani zgrizzly i nie wiem czy to co kryje się w jej tekstach jest grafomanią, czy nie.Rozwlekły bajkowy styl moralizatorski ma byc zachętą do czego?Z zasady nie ufam wszystkowiedzącym osobom,a w poradniku zamiast teorii jest opowiadanie .
Teoria schowana jest w gęstwienie metafor.
Poezja wymaga wewnętrzej dyscypliny bez narzucania swoich racji.Dlatego bardzo bliskie jest mi zdanie Thomasa Eliota "poezja to nie danie upustu wzruszeniom, ale ucieczka od wzruszenia, to nie wyrażenie osobowości, lecz ucieczka od osobowości"
Dlatego proszę aby teoria była teorią, a opowiadania były opowiadaniami.
pozdrawiam
:-)
Zezowata_Zocha dnia 03-06-2007 14:44 Odpowiedz na ten wpis
Wpis pani Zezowatej_Zochy jest bardzo ciekawy, ale niewiele z niego zrozumiałam.
Na wszelki wypadek zachowam czujność przy lekturze swobodnych i subiektywnych wypowiedzi - żeby mi niczego nie narzuciły.
Najbardziej przejrzysta wydaje mi się uwaga, że pani Zofia z zasady nie ufa wszystkowiedzącym osobom, ale nie wiem, na ile ta informacja jest przydatna i do czego.

pozdrawiam :)
Pan_Kotek dnia 03-06-2007 23:52 Odpowiedz na ten wpis
Pani Kotek dlaczego Pani komentuje mój wpis, zamiast napisać o Poradniku grafomana?
Ja napisałam wyraźnie,że poradnik powinien byc usunięty z działu teoria, bo po pierwsze nie jest wzorem stylu( dla mnie), po drugie teoria jest w tych tekstach potraktowana po macoszemu.Jest schowana w kwiecistych, ornamentowych zdaniach, ktore mnie zniechęcały, odpychały od dalszego czytania.Dlatego postuluję aby na e-poezji teoria była teorią, a opowiadania pani zgrizzly miały swój osobny dział
Jaśniej już nie potrafię wytłumaczyć .
pozdrawiam
ps
to mój ostatni wpis na temat Poradnika, nie zamierzam polemizować
Zezowata_Zocha dnia 04-06-2007 07:35 Odpowiedz na ten wpis
Pani Zocho, proszę mi wierzyć, nie tyle komentowałam pani wpis, ile próbowałam - zgodnie z sugestią e-poezji - odczytać w nim jakieś konkretne/przydatne informacje :)
Najtrudniej pojąć mi zarzut dotyczący swobodnych subiektywnych wypowiedzi i niebezpieczeństw, jakie wg Pani, wypowiedzi te z sobą niosą.

Nie zgadzam się z Pani stwierdzeniem, że teoria potraktowana została w Poradniku po macoszemu.
Nie uważam też, by przyjęta przez .zgrizzly forma (nie do końca rozumiem, w jakim znaczeniu zostało użyte określenie "opowiadanie") blokowała z zasady możliwość mówienia o Teorii. Pytanie, na ile i w jakim celu miałby Poradnik swoim "obiektywizmem" wpisywać się w tradycje wypowiedzi akademickich?
----

zgryzia, przy szybkiej lekturze w dwóch czy trzech miejscach Poradnika wpadła mi w oko stylistyczna zawiłość, niezręczność.
Poszukam tego później.
Pan_Kotek dnia 04-06-2007 10:23 Odpowiedz na ten wpis
Zosiu z zezem niegdyś Serafińska, ja rozumiem o co ci chodzi i w pewnej mierz podzielam Twe zdanie, a Kicia nie byłaby Kicią, gdyby pazurków nie pokazała.
Augustus dnia 03-07-2007 01:52 Odpowiedz na ten wpis
Nie wiem czemu, ale termat kojarzy mi się z płaczącą brzozą, pochyloną nad rwącym potokiem, na której siedzi samotny drwal i pierdoli
marekzaton dnia 15-05-2008 12:36 Odpowiedz na ten wpis
W imieniu własnym chcę podziękować za "Podręcznik Grafomana " zarówno Autorce jak i Administratorowi e-poezji :-)
Lusia dnia 27-06-2009 15:03 Odpowiedz na ten wpis
Umarłem ze śmiechu po przeczytaniu kilku postów z podręcznika. Jest genialny. Powinno się go opracować redakcyjnie i wydać w formie książkowej :D
A z konkretów to:
1. proponuję dorzucić do słownika kiczowatości wyraz kawa.
2. Albo jeszcze nie dotarłem, albo zauważyłem brak felietonu (jakże nazwać te rozdziałki) o metastworach dopełniaczowych.
zapomin dnia 04-11-2009 13:24 Odpowiedz na ten wpis
Ze szkodą dla mnie, że nie poczytałam podręcznika grafomana wcześniej, ale cóż, lepiej późno niż wcale.
Czytam od dołu i maleńki, maciupeńki plusik dla mnie, że w późniejszych /na pewno nie powiem już:wypocinach/ wierszach
jakoś bezwiednie nie jestem w roli Gapia. Wolę konfabulować, roztaczać iluzje, żyć w nich niż obrabiać komuś cztery litery w wierszu. Ale kiedy tę granicę się przekracza? pewnie dojdę do tego w dalszej części lektury. Wiem jedno: wiersze nie mogą być czasopismem "FAKTY" Ale uczymy się całe życie i muszę przyznać, że ten Poradnik spełnia swoje zadanie- uczy, naprowadza, informuje. Jest na dużym poziomie!
Pozdrawiam Autorkę.
blondynka8 dnia 27-01-2010 15:39 Odpowiedz na ten wpis
dotarłam do 8 Praw Grafo- jak najbardziej przydatne reszta jutro, warto!!!!!!!!!!
blondynka8 dnia 28-01-2010 00:00 Odpowiedz na ten wpis
Hejo jak tam
blondynko co to ciebie nauczylo? ze blondynki? nie pieprz glupot tylko chwal kazapa, no to cos i blondynka ma dosc "inteligencji", rozwijaj twoje blond wlosy, w tym jestes super, a ja gore
Bazyliszek dnia 03-08-2010 00:50 Odpowiedz na ten wpis
(c) 1996-2016 by SOKARIS, http://www.sokaris.pl
Strona wygenerowana w: 0.4788 s