literacki serwis recenzencki e-poezja
(wersja serwisu: 0.10.21 z dnia: 06-05-2016)
(c) 1996-2019 by SOKARIS, http://www.sokaris.pl
Załóż konto
lub
Zaloguj się


Do przeglądania polecamy:


FireFox Web Browser
Rozdział
Pokaż spis treści Edytuj
Anioł
Ukochana postać poetów w Liternecie, czyli w neteraturze. Piszący - zdaje się - wierzą, że sama obecność anioła gwarantuje głębię i sukces poetycki, więc niebianin dostaje byle jakie otoczenie, błądzi po znaczeniowych i gramatycznych złomowiskach, rupieciarniach - i schodzi na psy.
W wierszach ze skrzydlatego cyklu rzadko widać choćby najmniejszy ślad uważności, bystrości myśli, rzetelnej obserwacji życia. Wykorzystuje się stereotypy, które zakorzeniły się w myśleniu o duszy, pożytkuje szablony liryki, toteż teksty bywają konwencjonalne do szpiku liter. A ponieważ konwencje literackie często pochodzą sprzed stuleci, anioła naraża się na teatralną przestarzałość, sztuczny patos, ośmiesza się go w wierszu, który dla czytelnika brzmi jak humoreska, chociaż nie taki był cel autora.  
Duchowość ogranicza się do emocji; z rozpoznaniem ich i trafnym nazwaniem - autor sobie nie radzi. Wiele znajdzie się w Poezji Pod Aniołkiem: laurek, wrażeń-błahostek, powierzchownych spostrzeżeń o życiu. Próbują z zadęciem udawać refleksję czy aż filozofię; pusta egzaltacja lub powtarzanie ogólników ma zastąpić myślenie.
Podczas fastfoodowego orzekania o niebie i piekle powstają w pośpiechu imitacje aniołów.  W zbieraninie pałętają się falsyfikaty, przedstawiciele rozmaitych gatunków, jakie stworzyła poezja netu: anioł-niechlujna kukła; anioł-szwagier u cioci na imieninach, mędrkujący po wódeczce; anioł-oszust matrymonialny; anioł-malowana lala; anioł-depresant; anioł-maszyna z wajchą, z opcjami w stylu tak/nie (białe/czarne; naprzód/do tyłu; w górę/w dół; w rozpacz/w szczęśliwość; w bezwarunkowe wywyższenie/w bezpowrotne potępienie itp.); anioł-słoń w składzie porcelany; anioł-tajemnica znana wszystkim też bez wiersza; anioł-menażeria bestii duszy; anioł-Stróż Ni w Pięć, Ni w Dziewięć itd., itd.

Dlatego warto rozważyć wielokrotnie i uważnie decyzję o zaproszeniu niebianina do liryki. Może się okazać, że nawet anielska cierpliwość nie wystarczy czytelnikowi, żeby dobrnął do końca wiersza, a podróba anioła przyłoży poecie skrzydłem w nos.
Zabrania się kopiowania, redystrybucji, publikowania, rozpowszechniania, udostępniania czy wykorzystywania w inny sposób całości lub części treści zawartych w serwisie internetowym e-poezja bez zgody autorów.
(c) 1996-2019 by SOKARIS, http://www.sokaris.pl
Strona wygenerowana w: {_Chrono} s