literacki serwis recenzencki e-poezja
(wersja serwisu: 0.10.21 z dnia: 06-05-2016)
(c) 1996-2019 by SOKARIS, http://www.sokaris.pl
Załóż konto
lub
Zaloguj się


Do przeglądania polecamy:


FireFox Web Browser
Rozdział
Pokaż spis treści Edytuj
Autor Indywidualny
Masowy Autor dla Każdego:
- kopiuje zapamiętale, na wszystkie sposoby siebie - w tłumie nieświadomie kopiującym siebie nawzajem
- dostrzega radośnie: o, Ty to przecież nikt inny niż Ja
- szuka siebie w Innym/Innych

Autor Indywidualny
- jest jednakowo otwarty na świat wewnętrzny i zewnętrzny
- potrafi dostrzec: o, Ja bywam przecież też Ty
- szuka Innego/Innych w sobie

Może teraz, kiedy czytasz, wydaje Ci się, że nie ma znaczenia, czy poszukuje się w Innym/Innych siebie, czy Innego/Innych w sobie. Ale to nieprawda, że nie ma różnicy między Autorem dla Każdego i Autorem Indywidualnym. Istnieje i jest zasadnicza. Jeżeli będziesz potrafił, potrafiła rozpoznać, na czym polega i zdecydujesz się na szukanie Innego/Innych w Sobie, a nie Siebie w Innym/Innych, zaczniesz pisać literaturę, a nie prywatne listy Każdego do Każdego, nazywane - tyle złudnie, ile szumnie - literaturą. Zapomnisz o sobie po to, by poznać siebie.

Obydwaj Autorzy mogą - to jasne - mówić o czymś, co każdego z nich dotyczy, bezpośrednio lub pośrednio, ale robią to inaczej. Autor Masowy, ten 'dla Każdego', przedstawia publiczności tylko niekończący się osobisty list w odcinkach, nie umie wyrażać się inaczej niż tylko o sobie i/lub we własnym imieniu. Nie potrafi czegoś, czego na pewno spróbuje Autor Indywidualny, a mianowicie Autor Indywidualny zdoła nauczyć się pisania nawet o sobie w taki sposób, jakby mówiąc o sobie, mówił o kimś drugim, Innym, kogo nie zna, a poznaje z zaciekawieniem, kiedy pisze wiersz. Wtedy właśnie, gdy teksty stają się wierszami o Innym, niezależnie od tego, o kim opowiadają, przeżywa się najbardziej fantastyczną przygodę z poezją.  

Autor dla Każdego da Ci łatwe, iluzyjne ciepełko tłumu, który jedynie pozornie leczy z samotności: fastfoodem kontaktu w przewidywalnej tłumnej ciasnocie (w niej bliskość jest oczywista i tak naprawdę mało znacząca), powierzchownym porozumieniem, które trzeba jak najczęściej potwierdzać i odnawiać w rytuale-wklejance, w podłączaniu się do grupy masowego wsparcia.  
Autor Indywidualny, jeżeli zechcesz nim zostać, odsłoni Ci przeogromne światy, głębie, jakich może sobie teraz nie wyobrażasz i da żmudnie, cierpliwie wypracowywaną, ale za to trwałą i rzeczywistą bliskość z Innym, drugim człowiekiem i, paradoksalnie, da też mocną, z sensem - więź z samym sobą, taką, jakiej daremnie szukasz pisząc Wszystko dla Każdego. Najpierw sam, sama sobie otworzysz piękne przestrzenie, kiedy zaczniesz w sobie odnajdywać drugiego, Innego. I jednocześnie w ten sposób otworzysz je również dla Innych.
Zatem, czekają na Ciebie na rozwidleniu dróg dwaj Autorzy. Czas na rozstanie z jednym albo z drugim.
Zabrania się kopiowania, redystrybucji, publikowania, rozpowszechniania, udostępniania czy wykorzystywania w inny sposób całości lub części treści zawartych w serwisie internetowym e-poezja bez zgody autorów.
(c) 1996-2019 by SOKARIS, http://www.sokaris.pl
Strona wygenerowana w: {_Chrono} s