literacki serwis recenzencki e-poezja
(wersja serwisu: 0.10.21 z dnia: 06-05-2016)
(c) 1996-2019 by SOKARIS, http://www.sokaris.pl
Załóż konto
lub
Zaloguj się


Do przeglądania polecamy:


FireFox Web Browser
Rozdział
Pokaż spis treści Edytuj
Autor, podmiot liryczny - pies drapał różnicę czy nie?
Wyobraźmy sobie, że w Epoezjanii ktoś publikuje wiersz o śmierci.

Umarł mi cicho dziadek
pośród maków i chabrów.

- czytamy.  

Fajnie cierpisz

Co dalej?
Można uznać, że podmiot liryczny jest autorem. Zaczynają się trudności. Co robić? Czytać wiersz jak zwierzenie? Czytelnik przemienia się w przypadkowego świadka żałoby, a tekst - w zwersyfikowany, czasem rymowany, nekrolog. Autor żali się, że właśnie ktoś go opuścił. Najczęściej nie znam poety osobiście, nie znałam i dziadka, toteż nie potrafię się przejąć śmiercią tak głęboko, jak przeżyłabym ją, gdyby umarł ktoś, kogo kochałam czy lubiłam lub chociaż pozdrawiałam codziennie w piekarni na rogu. Co mi pozostaje? Chyba nic. Wypada milczeć lub wpisać pod informacją o stracie: Współczuję. Mogę w czymś pomóc? - raczej zdawkowo wobec więzi z autorem wiersza w wirtualu. Przepraszam, nie czuję się na siłach raz po raz przeżywać z połową świata rzetelnej boleści.  
Co komentować w klepsydrze? Słowa bólu? Jak? Ładnie cierpisz? Podoba mi się, jak twój dziadek odwalił kitę? Tam, gdzie twoja rozpacz nabiera tempa, może warto dodać sylabę, co? Słuchaj, świetna jest ta metafora w piątym wersie nekrologu i w ogóle puenta fantastyczna? Nie podoba mi się okolica, w której twój dziadzio umarł? Podoba mi się, tak trzymaj, koleś, opisz jeszcze śmierć kogoś z rodzinki, bo dobrze ci idzie? Tak miałby wyglądać komentarz? Jakim prawem go umieszczać?
Zabrania się kopiowania, redystrybucji, publikowania, rozpowszechniania, udostępniania czy wykorzystywania w inny sposób całości lub części treści zawartych w serwisie internetowym e-poezja bez zgody autorów.
(c) 1996-2019 by SOKARIS, http://www.sokaris.pl
Strona wygenerowana w: {_Chrono} s