literacki serwis recenzencki e-poezja
(wersja serwisu: 0.10.21 z dnia: 06-05-2016)
(c) 1996-2016 by SOKARIS, http://www.sokaris.pl
Załóż konto
lub
Zaloguj się
Zamiast wadliwego i niebezpiecznego
Internet Explorera
polecamy:

Opera Web Browser
lub:
FireFox Web Browser


Poczytaj więcej tutaj:
Nowoczesne przeglądarki
Rozdział
Pokaż spis treści Edytuj
Dystans nie dla większości
Po co rozgraniczać życie i słowa o życiu, siebie/autora i wypowiedź? Zyskasz do siebie oraz do tekstu dystans - i zaobserwujesz zdecydowanie więcej niż bez niego. Nie dotkną Cię też komentarze lub znacznie słabiej zranią, gdy przyjmiesz, że odnoszą się do poezji, a nie do Ciebie.
Sposób mówienia widać, gdy po napisaniu wiersza spogląda się na tekst, zamiast wpatrywać się we własne wnętrze i w prawdziwy przedmiot opisu. Zazwyczaj wojują z komentatorami, rozżalają się i obrażają czytelników początkujący poeci. Patrzą chyba w rzeczywistość, zamiast spróbować dociekania, jaki obraz rzeczywistości tworzą słowa, odczytywane przez obcego człowieka. Warto pamiętać, że wiersz nie jest wabikiem, który prosto do środka autora wciągnie czytelnika, aby ten wypełnił ciało poety, stamtąd spojrzał wygodnie cudzymi oczami i natychmiast wiedział, o co chodzi w tekście. Czytelnik widzi słowa i odtwarza kawałek świata, niekoniecznie zgodnie z prawdą: im bardziej nieporadnie tekst opowiada, tym mocniej zmienia się widok prawdy, czasem aż nie do rozpoznania, do nieczytelności. Mimo to poeta myśli, że niepochlebny komentarz o wierszu jednocześnie oznacza krytykę zawartej w nim, znanej jemu, realności, a nie jej podobizny możliwej do odczytania z słów. Dąsa się lub czuje się wstrząśnięty: opowiadam swoją miłość, a komuś nie podoba się wiersz, źle ocenia moją miłość i mnie. I atakuje komentatora lub absurdalnie broni rzeczywistości, zamiast skoncentrować się na jej opisie.
Dystans pośród rozmaitych zjawisk Liternetu spotyka się najrzadziej. Jeśli go masz, należysz do nielicznego grona. A jeśli chciałbyś, chciałabyś i potrafiłbyś, potrafiłabyś go wypracować, choć teraz on wydaje Ci się nie do osiągnięcia, toby oznaczało, że dokonałeś, dokonałaś rzeczy jeszcze bardziej niemożliwej. Większość jej nie zna, nie rozumie i i nie chce.
Zabrania się kopiowania, redystrybucji, publikowania, rozpowszechniania, udostępniania czy wykorzystywania w inny sposób całości lub części treści zawartych w serwisie internetowym e-poezja bez zgody autorów.
(c) 1996-2016 by SOKARIS, http://www.sokaris.pl
Strona wygenerowana w: 0.0015 s