literacki serwis recenzencki e-poezja
(wersja serwisu: 0.10.21 z dnia: 06-05-2016)
(c) 1996-2016 by SOKARIS, http://www.sokaris.pl
Załóż konto
lub
Zaloguj się
Zamiast wadliwego i niebezpiecznego
Internet Explorera
polecamy:

Opera Web Browser
lub:
FireFox Web Browser


Poczytaj więcej tutaj:
Nowoczesne przeglądarki
Rozdział
Pokaż spis treści Edytuj
Dzień dobry lub dobry wieczór
w Podręczniku Grafomana. Należą Ci się objaśnienia, abyś wiedział, wiedziała, czego się spodziewać, a czego w nim nie spotkasz.
Książek z teorią literatury wydrukowano wiele. Przynajmniej jedną lub kilka, z poważnymi definicjami, terminami, rozważaniami, znajdzie się – jeśli się szuka -  w lilipuciej choćby bibliotece, w księgarni, antykwariacie. Można też w sieci odszukać strony z podstawami poetyki; inne znów odsyłają do odpowiednich źródeł. Nie brakuje więc teoretycznych wiadomości w wydawnictwach z papieru i w wirtualnej rzeczywistości, podają je systematycznie szkoły. Obfitość dostępnej teorii jednak – jak wynika z moich doświadczeń - nieczęsto przekłada się na sztukę rozpoznawania jej w życiu i swobodę w świadomym stosowaniu reguł. Jestem zdania, że teoria przydaje się przede wszystkim wtedy, gdy jaskrawie nie dystansuje się od praktyki. Doświadczenie i obserwacja miewają - w pewnych okolicznościach - większe znaczenie niż rozprawy pisane na ogół nieprzejrzystym dla większości językiem, sekretną mową badaczy z katedr. Uznałam, że z takimi okolicznościami mam do czynienia i Epoezjania nie musi pomnażać tradycyjnych zasobów. W zamian internetowa książka zgromadzi spostrzeżenia i doświadczenia z kilku lat życia witryny; dotąd znikały prędko z oczu w jej rozległych przestrzeniach. Ponadto wolę zebrać w jednym miejscu informacje o zjawiskach, które powtarzają się najczęściej, zamiast wielokrotnie wracać do steranych tematów. Zastrzegam, że nie mam ambicji decydowania, co powinno być, a czego - nie powinno, co jest słuszne, a co niesłuszne. Z informacjami, myślami i historiami stąd możesz zrobić, co Ci się podoba: wziąć pod uwagę na rozmaite sposoby, obśmiać lub zignorować. Niektóre z opowieści mogą Ci się wydać niedorzeczne, ale żadna z nich - na szczęście dla opowieści, dla mnie i dla Ciebie - nie jest lekturą obowiązkową ani świętą. Być może tłumaczenie, że tak jest, wyda Ci się bez sensu. Jednak niedawne rozmowy z epoezjanami pokazały, że niektórzy go chcą, a nie chcę nikogo pomijać w Podręczniku Grafomana.  
Jeśli cokolwiek wyda Ci się jasne i niepotrzebne, zechciej się nie obruszać. Widocznie rozdział przeznacza się dla kogo innego. Jeżeli, drażniąco oczywisty, znalazł się w podręczniku, to dlatego, że Epoezjania nauczyła mnie zasady: nigdy nie wiadomo, co i dla kogo jest oczywiste.
Warto może popatrzeć, co i jak myślą o pisaniu ci, którzy w Epoezjanii bywali przed Tobą.
W podręczniku będę używać słów neteratura lub Liternet. Oznaczają one tę część Internetu, w której publikuje się literaturę lub to, co za literaturę uważają autorzy tekstów. Będą czasem zastępować wyrażenie zdaniem programistów właściwe, ale według mnie brzmiące technicznie, czyli - serwis poetycki/literacki.
Jeśli masz pytania, możesz zadać je na forum lub wysłać mail do .zgrizzly - z Menu, z zakładki List do innego autora.
Ufam, że czytanie podręcznika da Ci przynajmniej tyle dobra, ile mnie daje jego pisanie.
Pozdrawiam Cię. Dobrego.
Zabrania się kopiowania, redystrybucji, publikowania, rozpowszechniania, udostępniania czy wykorzystywania w inny sposób całości lub części treści zawartych w serwisie internetowym e-poezja bez zgody autorów.
(c) 1996-2016 by SOKARIS, http://www.sokaris.pl
Strona wygenerowana w: 0.0014 s