literacki serwis recenzencki e-poezja
(wersja serwisu: 0.10.21 z dnia: 06-05-2016)
(c) 1996-2019 by SOKARIS, http://www.sokaris.pl
Załóż konto
lub
Zaloguj się


Do przeglądania polecamy:


FireFox Web Browser
Rozdział
Pokaż spis treści Edytuj
Fikcja dla wybranych
W serwisie literackim wypadałoby komentować nie życie i uczucia poety, tylko sposób mówienia publicznie o doświadczeniach i obserwacjach. O rzeczywistej miłości, nienawiści i innych wydarzeniach u nieznajomych czytelnik naturalnie nie wie niczego i niekoniecznie wiedzieć musi. Osobiste przeżycie przedzierzga się w literaturze w fikcję literacką i jeżeli komentatora obchodzi naprawdę literatura, a nie przygody z tabloidów, nie zainteresuje go fakt, że autor kocha. Natomiast popatrzy, czy poeta potrafi powiedzieć o miłości coś, czego o niej nie wiadomo lub czy opowiada w sposób, jakiego czytelnik nie zna.
Kto uważa, że traktowanie jego miłości po przeniesieniu do wiersza jako fikcji literackiej jest objawem odczłowieczenia, skandalem, ten najprawdopodobniej niefortunnie wybrał miejsce wypowiedzi w wirtualu. Nie chce uwagi dla tekstu, lecz dla siebie osobiście i nie życzy sobie, by wiersz ją odbierał. Liczy się wszechobecne Ja w odsłonach, a nie tekst. Może wtedy pożyteczniej pisać blog, w którym słowa służą kierowaniu zainteresowania czytelnika na konkretną osobę i jej prawdziwe przeżycia? Tam nie trzeba się złościć, że tekst staje się ważniejszy od autora.
Zdaje się, że dla wielu piszących fikcja literacka jest czymś w rodzaju świństwa trudnego do wyobrażenia. Jednak - bez względu na wolę większości - ona, i nic innego, odróżnia poezję od niepoezji. Zatem, jeśli spróbujesz tworzyć fikcję literacką, poznasz ją i będziesz ją potrafił, potrafiła rozpoznawać, wyjdziesz z lirycznej masy, z tłumu mówiącego jednym głosem.
Zabrania się kopiowania, redystrybucji, publikowania, rozpowszechniania, udostępniania czy wykorzystywania w inny sposób całości lub części treści zawartych w serwisie internetowym e-poezja bez zgody autorów.
(c) 1996-2019 by SOKARIS, http://www.sokaris.pl
Strona wygenerowana w: {_Chrono} s