literacki serwis recenzencki e-poezja
(wersja serwisu: 0.10.21 z dnia: 06-05-2016)
(c) 1996-2016 by SOKARIS, http://www.sokaris.pl
Załóż konto
lub
Zaloguj się
Zamiast wadliwego i niebezpiecznego
Internet Explorera
polecamy:

Opera Web Browser
lub:
FireFox Web Browser


Poczytaj więcej tutaj:
Nowoczesne przeglądarki
Rozdział
Pokaż spis treści Edytuj
Miejsce peela
Aby nie było wątpliwości, gdzie szukać peela, czyli podmiotu lirycznego, spójrz, proszę, na początek wiersza Apollo i Marsjasz Zbigniewa Herberta:

właściwy pojedynek Apollona
z Marsjaszem
(słuch absolutny
kontra ogromna skala)
odbywa się pod wieczór
gdy jak już wiemy
sędziowie
przyznali zwycięstwo bogu


Autorem jest Zbigniew Herbert. Autor nie żyje.
Peel - tak myślę - nie jest autorem. Może żyć wiecznie. Niektórzy twierdzą, że nabiera życia jedynie wtedy, gdy ktoś czyta wiersz. Peel to stworzona przez autora, obecna dzięki słowom, fikcyjna osoba mówiąca w wierszu o Apollinie i Marsjaszu, niewidoczna postać, obserwator pojedynku. Słychać/widać:) tylko głos peela. Relacjonuje zdarzenia. One dzięki temu głosowi istnieją. Podmiot liryczny jest tworem językowym, istnieje wewnątrz tekstu.
Bohaterami lirycznymi czy - jak wolisz - postaciami z wypowiedzi peela, napisanej przez poetę, są Apollo i Marsjasz. Epizodyczną rolę przyznano we fragmencie sędziom. Apollo, Marsjasz i sędziowie nie są peelami.
W cytowanym tekście Herberta peel nie mówi w pierwszej osobie liczby pojedynczej. Nie wiadomo, kim jest dla greckiego boga i jego rywala. Opowiadana historia dotyczy go najprawdopodobniej pośrednio.

W liryce jednak podmiot często wypowiada się w pierwszej osobie. Mówi: Ja. Wtedy pokazuje się w wierszu bezpośrednio. Może też wprowadzać do tekstu inne osoby.
Zabrania się kopiowania, redystrybucji, publikowania, rozpowszechniania, udostępniania czy wykorzystywania w inny sposób całości lub części treści zawartych w serwisie internetowym e-poezja bez zgody autorów.
(c) 1996-2016 by SOKARIS, http://www.sokaris.pl
Strona wygenerowana w: 0.0014 s