literacki serwis recenzencki e-poezja
(wersja serwisu: 0.10.21 z dnia: 06-05-2016)
(c) 1996-2019 by SOKARIS, http://www.sokaris.pl
Załóż konto
lub
Zaloguj się


Do przeglądania polecamy:


FireFox Web Browser
Rozdział
Pokaż spis treści Edytuj
O języku oderwanym i o tym, co odrywają językiem niektóre ssaki
Każdy, kto mówi i/lub pisze, zdecydował się na niepojętą brutalność, ponieważ próba wysłowienia myśli wygląda na akt odrywania tego, co się mówi, od tego, co żyje czy się zdarza. Gdyby słowa opisujące były identyczne z opisywanym, wówczas mówienie przybrałoby nieznaną dotąd postać. Spomiędzy warg musiałoby wychodzić, wypadać, wylatywać, wydobywać się dokładnie to, o czym człowiek chce powiedzieć.
W rozmowie o żabach nad stawem ktoś otwiera usta, a z nich wyskakują i rechoczą płazy, leje się woda z mułem, ze szmerem wysuwają się trzciny, wrastają w piasek, który sypnął się lub - mokry - kawałami wypadł z buzi, ułożył się wokół stawu itd., itd. Przed oczami słuchacza powstaje opowieść, a nazwane znika z poprzedniego miejsca, skąd zabrała je rozmowa. Czy tak wygląda Twój kontakt z innymi, takie są Twoje próby wyrażania myśli i uczuć?  
Kiedy mówisz jako myślący ssak, w tej samej chwili, gdy wypowiadasz znaczące dźwięki lub zapisujesz znaki, tworzysz abstrakcję. Symbole zastępują w niej rzeczywistość, o której chcesz powiedzieć. Twój język sprawia, że świat dostaje nową postać: z ograniczonej liczby znaków, dźwięków lub liter alfabetu stopniowo rośnie przestrzeń z pojęć, ale jej granice wydają się niknąć w nieskończoności. Ktoś, kto słucha lub czyta, w wyobraźni, w umyśle, buduje własne wyobrażenie i próbuje odnaleźć jego bliźniaka czy dalszego krewniaka, już stworzonego, w świecie wewnątrz siebie lub na zewnątrz. Każda praca umysłu, świadomości, i mówienie o niej, jest aktem symbolicznego okrucieństwa, odłączaniem rzeczy od niej samej. I jest zarazem aktem niezbędnego dla człowieka dobra: dzięki oddzieleniu się nazw od pojedynczego, poszczególnego przedmiotu można porozumiewać się w języku ludzi i podtrzymywać kulturę.
Zabrania się kopiowania, redystrybucji, publikowania, rozpowszechniania, udostępniania czy wykorzystywania w inny sposób całości lub części treści zawartych w serwisie internetowym e-poezja bez zgody autorów.
(c) 1996-2019 by SOKARIS, http://www.sokaris.pl
Strona wygenerowana w: {_Chrono} s