literacki serwis recenzencki e-poezja
(wersja serwisu: 0.11 z dnia: 20-04-2021)
(c) 2004-2023 by E-POEZJA
Załóż konto
lub
Zaloguj się


Do przeglądania polecamy:


FireFox Web Browser
O serwisie e-poezja - fakty, informacje, zasady

Serwis e – poezja pojawił się w Internecie w lutym 2004 r. Od tamtej pory jego popularność powoli, acz systematycznie rośnie. W chwili obecnej, po trzech latach działalności (stan na luty 2007 r.) znajduje się tu ponad 30 tysięcy wierszy i blisko 300 tysięcy komentarzy. To naprawdę imponująca liczba, która dobrze wróży osobom zainteresowanym kształceniem warsztatu literackiego. Wszystkie opublikowane wiersze i komentarze dostępne są dla każdego zainteresowanego, nawet jeśli nie posiada konta w e – poezji. Aby je przeglądać wystarczy kliknąć w pozycję menu „Wiersze”. Serwis oferuje też wyszukiwarkę, która umożliwia znalezienie wiersza lub poety według dowolnych kryteriów np. tytułu wiersza, słów występujących w treści, autora.

Jeśli chcesz publikować swoje wiersze na e – poezji, nie musisz spełniać szczególnych warunków. Zdecydowanie wolimy wierzyć w Twoje naturalne walory: mądrość, ciekawość świata i czułość wobec niego, oznaczającą nie tylko emocje, ale również zdolność bystrego patrzenia, uważność na to, co dzieje się w życiu. Dzięki tym własnym bogactwom nie musisz, ale możesz spełniać szczególne warunki, z pożytkiem zarówno dla siebie, jak i pozostałych użytkowników serwisu.

Warto, abyś w miarę sprawnie posługiwał się, posługiwała się mową; serwis literacki nie jest miejscem nauczania najprostszych podstaw języka.

Warto, abyś znał, znała choć trochę literaturę z przeszłości i teraźniejszości. Nikt nie oczekuje, że będziesz wielkim znawcą historii i teorii literatury, jedynie wolelibyśmy, aby użytkownicy przynajmniej mieli świadomość, że literatura nie powstała dwa dni temu pod hasłem: Nie muszę czytać, bo sam piszę.

Zainteresowanie kulturą, w tym literaturą, sztukami wizualnymi, muzyką, filozofią, innymi dziedzinami myśli - naszym zdaniem – sprzyja twórczości. Jednak twórczość liryczna nie jest warunkiem wyrażania cennej opinii o poezji. Aby być czytelnikiem-komentatorem, nie musisz być autorem wierszy. Bystry, uważny czytelnik może być więcej wart w serwisie literackim od poety, który maltretuje składnię i kaleczy sens słów wyłącznie w imię widzimisię, a widzi nie dalej niż sięga czubek jego nosa. Myślimy tak wbrew coraz popularniejszemu przekonaniu, że o liryce ma prawo wypowiadać się tylko ten, kto ją pisze, przy czym nieważne, czy tworzy, czy kleci - byle było, byle namiętnie. Jeśli czytasz książki z zainteresowaniem, entuzjazmem, z chęci poznania, nie z przymusu, tym bardziej możesz się logować jako czytelnik, bez obowiązku wklejania byle jakich wierszy, jakby były przepustkami do okazania poecie, który wymaga przestrzegania procedury z biura.

Komentarze do wierszy to niekoniecznie muszą być poważne rozprawy krytyczno-literackie, mile widziane są wszelkie uwagi, które dotyczą technicznych szczegółów utworu, jego logicznej budowy, formy, a niekiedy treści i znaczenia. Komentowanie wierszy pozwala pracować nad warsztatem literackim i często pomaga dostrzec słabości wiersza, które dopiero po wskazaniu przez inne osoby stają się zauważalne.

Założenie konta jest bardzo proste, wymagane jest podanie kilku informacji, w tym najważniejsze to podanie aktualnego i działającego adresu e-mail. Po założeniu konta serwis poetycki wysyła na wskazany adres wiadomość w celu weryfikacji, a po kliknięciu na zawarty w niej link konto staje się aktywne. Od tej pory przed każdą publikacją swoich wierszy należy się zalogować, aby serwis mógł dokonać identyfikacji autora. Po zalogowaniu w menu pojawią się dodatkowe opcje, dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników i bez zalogowania niedostępne.

Istotnym dodatkiem do e – poezji jest forum dyskusyjne. Zarejestrowani użytkownicy mogą wymieniać się na nim poglądami na tematy okołoliterackie oraz, jak się okazuje, tematy zupełnie z literaturą i pisaniem nie związane. Serwis posiada także Literatkę, czyli literackiego czata, który pozwala na wymianę poglądów „na żywo”.

Użytkownicy e – poezji już kilkakrotnie umawiali się na spotkania w swoim gronie, które odbywały się w różnych częściach Polski i choć nie zawsze miały kontekst literacki (z czytaniem wierszy przed publiką) ;-) to z pewnością są dla ich uczestników miłym wspomnieniem.

Wśród publikujących tu autorów zdarzają się poeci ze sporym dorobkiem artystycznym i są oni (one ;-) rozpoznawalnymi postaciami świata współczesnej, młodej literatury. Ich obecność i dobre rady mogą być bardzo cenne dla osób stawiających pierwsze kroki w świecie twórczości poetyckiej, gdyż dzięki kontaktowi z ukształtowanymi osobowościami literackimi młodzi autorzy mogą szybciej rozwinąć swój warsztat i skrócić etap bezkrytycznej przygody z poezją.

Zapraszamy do korzystania z serwisu e – poezja wszystkich, którzy piszą wiersze i chcieliby usłyszeć szczere, często bardzo krytyczne opinie o tych wierszach od innych osób.


Aby ułatwić Państwu korzystanie z serwisu e-poezja wyposażyliśmy go w szereg użytecznych funkcji. Poniżej znajduje się ich skrótowy opis.


ULUBIONE WIERSZE

Idea wyróżniania wierszy jest oparta na pomyśle wykorzystanym w przeglądarkach internetowych, a konkretnie na funkcji zapamiętywania adresów ulubionych stron w celu szybkiego do nich dostępu w przyszłości.

Jest to tak jakby notatnik, w którym zapisujemy wiersze, które szczególnie przypadły nam do gustu.

Warto zaznaczyć, że dodawanie wierszy do ulubionych nie ma nic wspólnego z przyznawaniem im jakichkolwiek punktów, gdyż jest to wyróżnienie indywidualne i dotyczy tylko czytelnika, który wybiera utwory według dowolnych, własnych kryteriów, niekoniecznie ich jakości.


FORUM DYSKUSYJNE

Forum służy wymianie poglądów na wszelkie, dowolne tematy, niekoniecznie związane z literaturą.

Struktura forum oparta jest na wątkach dialogowych, polega to na tym, że dowolny (zalogowany do serwisu) użytkownik może założyć nowy temat (przycisk "Dodaj nowy temat na forum") i rozpocząć tym samym dyskusję. Każdy zainteresowany danym tematem klika w jego tytuł i otwiera wszystkie wypowiedzi dotyczące tego określonego tematu.

Odpowiedzi zbudowane są w formie drzewa, czyli odgałęzień od tematu podstawowego (korzenia). Aby odpowiedzieć na wybrany wpis znajdujący się pod tematem należy kliknąć przycisk "Odpowiedz na ten wpis". Powoduje to otwarcie okna edycyjnego, w które należy wpisać swoją wypowiedź. Aby wypowiedź pojawiła się na forum należy po jej wpisaniu kliknąć przycisk "Zapisz odpowiedź w wątku".


LITERATKA

Literatka to miejsce spotkań autorów publikujących na e-poezji. Spotkania te (w przeciwieństwie do forum) odbywają się w czasie rzeczywistym, na czacie. Rozmowa prowadzona jest na żywo pomiędzy wszystkimi użytkownikami zalogowanymi do czata lub indywidualnie (rozmowy prywatne pomiędzy dwoma osobami). Każda osoba logująca się do czata podaje swój pseudonim pod jakim będzie figurować podczas rozmowy.

Aby zapewnić unikalność swojego pseudonimu czatowego konieczna jest jego rejestracja na serwerze www.polchat.pl

Rejestracja polega na wypełnieniu krótkiego formularza, w tym podanie swojego hasła, dzięki czemu nikt nieuprawniony nie będzie mógł się zalogować na zarejestrowany pseudonim (podszyć się pod inną osobę).

Zalogowanie na czat swoim zarejestrowanym pseudonimem wymaga odznaczenie opcji "tymczasowy" widocznej pod polem "imię/pseudonim". Pojawi się wtedy dodatkowe pole przeznaczone na hasło. Tylko osoba znająca prawidłowe hasło będzie mogła się zalogować.

Jeśli masz problemy z połączeniem czata możesz spróbować zaznaczyć opcję "używaj tylko połączenia HTTP", która dostępna jest pod polem z prośbą o "imię/pseudonim" czatowy.


ANONIMOWE PUBLIKACJE

Funkcja anonimowej publikacji wierszy to jeden z nowszych wynalazków serwisu, a przy tym e-poezjowe odkrycie, gdyż żaden inny serwis poetycki nie oferuje podobnej funkcjonalności. Pozwala ona ustalić pewien okres czasu, w którym dany, świeżo opublikowany wiersz, widniał będzie jako anonimowy. Maksymalny czas ukrycia autora wiersza to dziewięć dni. Przez ten okres, w każdej chwili, możliwe jest ujawnienie twórcy, gdyby czasem zmienił on zdanie. Wystarczy jedynie wejść w "Moje wiersze" - i kliknąć "Ujawnij".

Anonimowe publikowanie wierszy to opcja "dla wstydliwych", ale też "dla odważnych", którzy chcą zaskoczyć czytelników czymś nowym. Jest to idealny sposób na zrobienie społeczności epoezjańskiej niespodzianki, a przy tym uzyskanie autentycznie szczerej opinii o publikacji.

(c) 2004-2023 by E-POEZJA
Strona wygenerowana w: 0.00539 s