literacki serwis recenzencki e-poezja
(wersja serwisu: 0.11 z dnia: 20-04-2021)
(c) 2004-2023 by E-POEZJA
Załóż konto
lub
Zaloguj się


Do przeglądania polecamy:


FireFox Web Browser
Rozdział
Pokaż spis treści Edytuj
Baśń łże po raz trzeci i ostatni
Sztuka kłamie? Czasami może i tak. Robi to chyba najczęściej wtedy, kiedy w najrozmaitszy sposób fałszuje w niej autor. Tylko że tak wykorzystywana przez człowieka, to znaczy - do oszustw wobec samego siebie, innych, a także wobec wszelkiej rzeczy, zaczyna działać na własny rachunek, poza wiedzą artysty, który nie wierzy w jej szczerość. Będzie dążyć do prawdy okrężną drogą, jeśli nie może prostą: zaprzyjaźni się z odmianą kina sensacji i zmuszona do lawirowania przez człowieka - zostanie agentem, który pracuje przemyślnie dla dwóch wywiadów. Kiedy będzie patrzył na nią autor, sztuka sprawi wrażenie, że mówi jedynie tak jak – według własnego twórcy – powinna; potrafi mamić skutecznie, to prawda. Okłamie autora i ludzi nieuważnych, ale za ich plecami zrobi, co sama zechce. Spotka się z tym, kto uważnie słucha i obserwuje - i będzie otwarcie mówić o człowieku, o tym, jaki ten człowiek jest, o tym, że oszukuje, jak, po co i dlaczego. Wyjawi tajemnicę poprzez to, że pokaże wiernie, jak w lustrze, obraz tego, kto ją stworzył i zmusza do kłamstwa, odsłoni, w jaki sposób ktoś odbiera świat. I tak, łżąc (na pozór zgodnie z autorem, przekonanym, że sztuka posłusznie robi tylko to, co jej się każe i grzecznie przedstawia wyłącznie to, czego się chciało) łudząc uczciwością, dobrze udając, kłamiąc i autorowi w oczy – jednocześnie będzie najczystszą prawdą. O autorze.
Będzie taka przy kimś, kto potrafi ze sztuką uważnie rozmawiać, widzieć ją bystrzej, nie zatrzymywać się na powierzchni zjawisk. Jeżeli zgodzi się na takie spotkanie również autor – sztuka chętnie go przestanie oszukiwać, czyli jemu też powie prawdę, która być może pozwoli iść wreszcie dalej, da człowiekowi tak wyczekiwane – rzeczywiste dobro.
Zabrania się kopiowania, redystrybucji, publikowania, rozpowszechniania, udostępniania czy wykorzystywania w inny sposób całości lub części treści zawartych w serwisie internetowym e-poezja bez zgody autorów.
(c) 2004-2023 by E-POEZJA
Strona wygenerowana w: 0.00378 s