literacki serwis recenzencki e-poezja
(wersja serwisu: 0.11 z dnia: 20-04-2021)
(c) 2004-2021 by E-POEZJA
Załóż konto
lub
Zaloguj się


Do przeglądania polecamy:


FireFox Web Browser
Rozdział
Pokaż spis treści Edytuj
Caps Lock
Caps Lock służy do pisania WIELKICH LITER. Pismo złożone z wielkiego druku, czyli wersalików lub majuskuł, będę też dalej nazywała w skrócie capsem.
Jeśli jesteś w świecie wirtualnym od niedawna, naturalnie nie możesz wiedzieć, czym jest tutaj caps i być może postanowisz go użyć w tytule lub wewnątrz wiersza. Zanim wybierze się wersaliki, warto wziąć pod uwagę, że używanie ich na stronie internetowej wiąże się ze sporym ryzykiem: zostaną najprawdopodobniej odebrane przez wielu czytelników w zgodzie z wyobrażeniem o Caps Locku w Internecie. Na papierze wielkie litery działają inaczej niż na monitorze; częściej niż na ekranie bywają neutralne uczuciowo. W sieci oznaczają przede wszystkim KRZYK.

Czat

Aby zobaczyć, czym jest w wirtualu WIELKI DRUK, zajmijmy się czatem, gdzie capsem posługują się bardzo określone loginy. Najczęściej do wersalików dobierają zjadliwą czerwoną czcionkę. Największą z możliwych na czacie, czerwoną piętnastką, Capsowe Loginy nadają komunikaty.
(Przepraszam, będzie wulgarnie. Nic na to nie poradzę, Capsowe Loginy właśnie tak mówią i jeżeli mam rzetelnie cytować, nie obejdzie się bez wulgarności. Gdy grzecznie wykropkuję niecenzuralne wyrazy, teksty w całości złożą się z kropek, więc ich wartość informacyjna spadnie niemal do zera. Jeśli nie cierpisz przekleństw, omiń fragment. Zajmuje mniej więcej tyle miejsca, ile zajmie na monitorze część dłoni bez palców. Dalej są pożyteczne informacje bez przybrudzonego języka i zniewag).

Wróćmy do Capsowych Loginów. Jakiego typu były komunikaty? Na przykład takie:

CZEŚĆ ZASRAŃCY
PIES PIERDOLIŁ WASZE MAMUSIE
JEBANE DUPY
KURWA KTO MA HUJA?
KTURA DUPA IDZIE ZE MNĄ CO
Itd.

Następny typ:

GNOJE ZARAZ WAS ROZJEBIĘ CO TU ROBICIE
SPIERDALAĆ STONT
ROZWALE WAM MORDY


Inny typ komunikatu nadawanego capsem unaoczniają takie przykłady:

JAK MASZ NA IMIĘ? (na czacie kilkadziesiąt osób, pytanie chyba do wszystkich)
ILE MASZ LAT? (jak wyżej – tłum ludzi)
Z KOND KLIKASH? (j.w.)
LOOBISH COŚ?  (j.w.)

Jeszcze inny mogą odzwierciedlać teksty:

ZARAZ SIĘ ZABIJĘ
POMOCY POTRZEBUJĘ NA JUTRO ROZPRAWKI Z POLAKA
HELP KTO WIE CO ZNACZY PO ŁACINIE SERVUS?

Następny typ, tym razem używany przez pozostałych czatujących wobec loginów klepiących capsem czerwoną piętnastką:
KOLEŚ, TU JEST KSIĄŻKA, WIDZISZ CZY NIE?

Tyle o podstawowych odcieniach, innych nie będę szczegółowo pokazywać.

Krzyk

Caps w Internecie – przypomnę - oznacza standardowo krzyk. Rzadko capsują starzy surferzy, ponieważ caps oznacza coś wyjątkowego, alarm. Sygnalizuje, że coś dzieje się inaczej niż zwykle - na ogół właśnie na niekorzyść.
Caps sprawia, że zaczyna się myśleć: o wrzasku, ryku; o wołaniu o pomoc; o tym, że ktoś niedowidzi albo chce, by go pilnie zauważono, a nie wierzy, że uda mu się ściągnąć uwagę bez środków nadzwyczajnych; o tym, że ktoś chce zwrócić na siebie uwagę kogokolwiek, ponieważ nikt go w życiu nie dostrzega; o tym, że ktoś nie ufa własnym możliwościom; o niechęci do ludzi lub strachu przed nimi bądź jednym i drugim; o wszelkiej możliwej desperacji, niezrównoważeniu, agresji, niecelowej aktywności; o głupocie, wulgarności, prymitywizmie; o robieniu zadymy; hucpie, picu; dużej formie dla małej sprawy, wielkim pudle na kilka wiórów; o tym, że czytelnika bierze się za cymbała, któremu należy wszystko tłumaczyć wielkimi literami, ponieważ inaczej nie pojmie wagi sytuacji czy zagadnienia; o tym, że coś jest nie tak, nie w porządku; sytuacja jest poważna i trzeba jej zaradzić; o paru innych zjawiskach, równie zniechęcających do kontaktu lub modelujących go w konkretnych, wyrazistych intencjach. Prawdopodobnie sam już potrafisz sobie je wyobrazić i usłyszeć.

A teraz możesz w pełni świadomie decydować: pisać capsem czy nie.
Zabrania się kopiowania, redystrybucji, publikowania, rozpowszechniania, udostępniania czy wykorzystywania w inny sposób całości lub części treści zawartych w serwisie internetowym e-poezja bez zgody autorów.
(c) 2004-2021 by E-POEZJA
Strona wygenerowana w: 0.00342 s