literacki serwis recenzencki e-poezja
(wersja serwisu: 0.11 z dnia: 20-04-2021)
(c) 2004-2021 by E-POEZJA
Załóż konto
lub
Zaloguj się


Do przeglądania polecamy:


FireFox Web Browser
Rozdział
Pokaż spis treści Edytuj
Nadzieja
Nadzieja piękna, potrzebna, choć równie dobrze może przysporzyć cierpień, gdy łudzi. Spodziewamy się, że ożywi, rozświetli wiersz, a jednak w poezji lepiej nią nie szafować, ponieważ należy do wyrazów nadużywanych.
Pożytecznie odróżniać słowo od nazywanego przez nie uczucia. Nie uczucie jest ryzykowne w tekście, tylko wpisanie w wersy ogromnie popularnego wyrazu, budowanie na nim całości wiersza lub zakończenia. Zwłaszcza w zestawieniu z motywami tradycyjnie towarzyszącymi nadziei zarówno w życiu, jak w literaturze. A właśnie oczywiste skojarzenia wybierają na ogół autorzy wielbiący to słowo. Ma się chęć wrzeszczeć, gdy w tytule lub pod tytułem znowu widać nadzieję w znanych okolicznościach, a peel zanudza wyświechtanymi prawdami o życiu.
Nadzieję przez stulecia tak wygryzali wielcy i mali poeci, że dziś w liryce przypomina futerko w szafie z molami. Dlatego warto szukać zastępników, określeń o zbliżonym sensie, choć znalezienie ich wymaga dłuższego namysłu. Można bez dosłowności i łopatologii doprowadzić czytelnika do identycznego znaczenia. Jeśli nam zależy na słowie, dajmy mu otoczenie bez banału.
Zabrania się kopiowania, redystrybucji, publikowania, rozpowszechniania, udostępniania czy wykorzystywania w inny sposób całości lub części treści zawartych w serwisie internetowym e-poezja bez zgody autorów.
(c) 2004-2021 by E-POEZJA
Strona wygenerowana w: 0.00234 s