literacki serwis recenzencki e-poezja
(wersja serwisu: 0.11 z dnia: 20-04-2021)
(c) 2004-2023 by E-POEZJA
Załóż konto
lub
Zaloguj się


Do przeglądania polecamy:


FireFox Web Browser
Rozdział
Pokaż spis treści Edytuj
Nie muszę czytać, bo sama piszę – rzekła epoezjanka
razu pewnego za siedmioma górami, za siedmioma lasami do epoezjańskiej niedźwiedzicy. I tak niedźwiedzica zobaczyła osobliwe miejsce.
Tam ludzie w samotności wymyślają bliźniaczo podobne domki i mieszkają w nich pojedynczo. Domki stoją w szeregach, dotykają się ścianami.  
Każdy z mieszkańców patrzy, toteż nie musi widzieć innych, mówi, więc nie musi słuchać ani słyszeć, oddycha, bo nie wie, że inni oddychają. Niczego nie zjada ani nie kosztuje, ponieważ gotuje. Wierzy żarliwie, że jego potrawy są wyjątkowe, bo nie odwiedza ludzi gnieżdżących się w okolicy. A nie odwiedza ich, gdyż nie wie, że są: nie widzi przecież, nie słyszy ani nie dotknie niczego, czego sam nie wymyśli, a nie umie wymyślić drugiego człowieka.
Jedzenie tam jednakowo wygląda i smakuje; przypomina nieco szary budyń. Chociaż każdy powtarza jak wiersz: o, to, co gotuję, jest najpyszniejsze ze wszystkiego na świecie, tak samo mocno wierzy, że jest niedobre i na wszelki wypadek, by się nie struć, nie je własnego posiłku. Jednak czuwa nad kociołkami i talerzami; potrafi godzinami przyglądać się im w bezruchu.  
- Och – wzdycha każdy mieszkaniec Miejsca Nie Czytam, Bo Piszę. – Jaki przerażająco pusty świat. A ja taki samotny i głodny. Powiem o tym głośno, bo umiem mówić.
Z osobnych westchnień powstaje chór, ale każdy z ludzi myśli, że mówi sam, jeden, jedyny. Gdy ktoś cudem posłyszy sąsiada, jest przekonany, że usłyszał własne echo i chwali: o, jakie jesteś piękne i dobre, bo jesteś.
W każdym wnętrzu każdy myśli, że miejsce istnieje tylko dla niego i innego miejsca nie ma. I nie ma to żadnego znaczenia, ponieważ ma wielkie znaczenie.
Trochę koniec, trochę nie
Zabrania się kopiowania, redystrybucji, publikowania, rozpowszechniania, udostępniania czy wykorzystywania w inny sposób całości lub części treści zawartych w serwisie internetowym e-poezja bez zgody autorów.
(c) 2004-2023 by E-POEZJA
Strona wygenerowana w: 0.00397 s