literacki serwis recenzencki e-poezja
(wersja serwisu: 0.11 z dnia: 20-04-2021)
(c) 2004-2023 by E-POEZJA
Załóż konto
lub
Zaloguj się


Do przeglądania polecamy:


FireFox Web Browser
Rozdział
Pokaż spis treści Edytuj
Pospolite i niepospolite, czyli wazonikowa udręka
Zobaczyłam w Epoezjanii wiersz z popularnego w Liternecie cyklu o niemym krzyku w nieludzkich męczarniach kamiennej udręki. Zapytałam, dlaczego kamienna udręka nadaje się do wiersza bardziej niż chleb z masłem, tramwaj, wazonik z frezjami albo jazda na rowerze. - Chleb z masłem, tramwaj, wazonik z frezjami, jazda na rowerze? Pachnie to nieco pospolicie – nadąsała się poetka.  

Chórem o udręce, solo o wazoniku

Ludzie chcą pisać niepospolicie o niepospolitym. Uważają, że kamienna udręka jest niepospolita, a wazonik z frezją - pospolity, toteż hurmem rzucają się na podmioty liryczne w kamiennej udręce, a zostawiają wazoniki.
I chórem plotą poeci o kamiennej udręce, a każdy z osobna wierzy, że opowiada właśnie rzecz fantastycznie niepospolitą. Zapatrzeni w niepospolitość własnych wierszy nie widzą, jak niepospolita kamienna udręka, niepospolicie często opisywana, robi się coraz bardziej pospolita dla czytelnika. W serwisach literackich przybywa kamiennej udręki jak much i hamburgerów w świecie. I tak zwyczajny wazonik staje się bardziej niepospolity niż niepospolity podmiot liryczny w kamiennej udręce - ta ofiara maltretowana raz po raz w nieprzemyślanych tekstach aż do niepospolitego upojenia poety, do niepospolitego zniecierpliwienia lub niepospolitego zobojętnienia czytelnika.

Frezją na ścianie

Nikogo nie obchodzi nieszczęsny, porzucony wazonik. Kwiat pociesza go w samotności, kiedy ludzie opiewają kamienną udrękę. Wazonik mógłby napisać frezją na ścianie niewidzialny wiersz o wazonikowej udręce i obojętności ludzi, którzy gonią za niepospolitym, wszyscy tą samą drogą i do tego samego, a nie zauważają pospolitych wazoników.
Zabrania się kopiowania, redystrybucji, publikowania, rozpowszechniania, udostępniania czy wykorzystywania w inny sposób całości lub części treści zawartych w serwisie internetowym e-poezja bez zgody autorów.
(c) 2004-2023 by E-POEZJA
Strona wygenerowana w: 0.00607 s