literacki serwis recenzencki e-poezja
(wersja serwisu: 0.11 z dnia: 20-04-2021)
(c) 2004-2021 by E-POEZJA
Załóż konto
lub
Zaloguj się


Do przeglądania polecamy:


FireFox Web Browser
Rozdział
Pokaż spis treści Edytuj
Pseudo i Wykrywacz Dobrego
Epoezjanka proponuje:  piszcie poeci zrozumiale wiersze.... a ja powiem że to, co czytam w tej pseudopoezji na wysokich obcasach, męczy kręgosłup.
Zarysowuje się niemęcząca reguła oceniania, jaka jest wartość tego, co się spotyka. Brzmi:
‘to, czego nie rozumiem’ = ‘pseudo’
Czym jest ‘pseudo’?
PSEUDO- w złożeniach: fałszywy; udany; rzekomy; symulowany; zmyślony; podrobiony; szarlatan; fikcyjny; złudny, nierzeczywisty; łudząco podobny (do); nienormalny; forma zastępcza, podobna (do).
[za: http://www.slownik-online.pl/kopalinski/BB282FA5B63F39BFC1256581005E0D6B.php]

Reguła Pseudo działa jak cudowny Wykrywacz Dobrego, poda wynik z gwarancją nieomylności i szybciej od testu ciążowego: jest prawdziwe/nie jest prawdziwe; ma wartość/nie ma wartości. Co mniej kłopotliwego od stwierdzenia, że spoglądasz, od razu nie rozumiesz – i to jest prawda? A skoro prawdą jest, że nie rozumiesz, nieprawdą jest to, czego nie rozpoznajesz. Proste? Proste. Możesz nie troszczyć się o zjawiska, których bystro nie ogarniasz natychmiast lub najwyżej w ciągu kilku minut: po co myśleć nad zjawiskami i ludźmi, wysilającymi się, by udawać, że są czymś, czym nie są? W zamian masz stworzenie To Co Wiem Od Zawsze - jak stary, dobry przyjaciel będzie czekało wszędzie, gdziekolwiek się znajdziesz. Sprawi, że gdy spotkasz mądrego człowieka, ale go nie zrozumiesz, pojmiesz ekspresowo - w przeciwieństwie do ludzi, którzy tracą czas, żeby się przekonywać o oczywistym od pierwszego wejrzenia - że jest oszustem lub symuluje, bo nie ma nic lepszego do roboty, zmyśla lub jest nienormalny. Mądrego człowieka szczęśliwie wymażesz z Twojego życia. To Co Wiem Od Zawsze pomoże też w odwróceniu się od sezamu, w którym nie widać niczego, co znasz: podpowie, że skarby na Twojej drodze są podróbkami, namiastkami. Nie dając się nabrać, porzucisz to, co mogłoby uczynić Cię bogatym. Dzięki Wykrywaczowi Dobrego będzie wokół Ciebie przybywać Osobliwości. Wprawdzie wydają się nielogiczne, ale za to przysporzą Ci poczucia bezpieczeństwa, piękna, przestrzeni, komfortu: będziesz żył, żyła pośród mnożących się Kłamstw i Bzdur, rozpoznawanych przez Ciebie bezbłędnie, mimo że w ogóle nie rozumiesz, nie wiesz, czym są. Wykrywacz może nauczy Cię sztuczek bliskich czarnoksięskim: na co spojrzysz, odejdzie, jeśli nie jest Tym Co Wiem Od Zawsze.
Powiedz mi, jeśli możesz: jak ludzie to robią, że potrafią wiedzieć, ile jest warte to, czego nie znają i nie rozumieją? Skąd się wie, jaką wartość ma, może mieć i do czego przydać się może człowiek i zjawisko, o których nie wie się nic, którzy są nieprzenikliwi jak tekst napisany nieznanym alfabetem w obcym języku?
- A na co mi taki tekst? – zaśmieje się przytomnie miłośnik Reguły Pseudo. – Nic mi z niego nie przyjdzie. Naprawdę nic niewart.
Yhm. Prawda. Im więcej spotykasz bezpożytecznych człekokształtnych i innokształtnych alfabetów, które przy Tobie wydają dziwne, nie do pojęcia dźwięki, tym mniej potrafisz korzystać z możliwości życia.
Zabrania się kopiowania, redystrybucji, publikowania, rozpowszechniania, udostępniania czy wykorzystywania w inny sposób całości lub części treści zawartych w serwisie internetowym e-poezja bez zgody autorów.
(c) 2004-2021 by E-POEZJA
Strona wygenerowana w: 0.00240 s