literacki serwis recenzencki e-poezja
(wersja serwisu: 0.11 z dnia: 20-04-2021)
(c) 2004-2023 by E-POEZJA
Załóż konto
lub
Zaloguj się


Do przeglądania polecamy:


FireFox Web Browser
Rozdział
Pokaż spis treści Edytuj
Sercem pisane
Z takim określeniem spotkasz się zapewne nie raz, a może i ucieszysz się, ponieważ sam mówisz w podobny sposób o poezji. Zobaczysz: mamy w Epoezjanii jeszcze wiersze tęsknotą pisane, cierpieniem pisane, rozpaczą pisane, pustką pisane itp. Ba! Ostatnio dowiedziałam się, że niektóre z tekstów są nawet trzewiami tworzone. Rozumiem. Tym wszystkim człowiek pisze, jeśli zechce. Mimo to wierzę, że kobieta, mężczyzna i dziecko rzadko bywają samym sercem lub wnętrznościami na stopach. Jest też głowa. Są oczy. Usta. Nos. Ręce z wrażliwymi palcami. I parę innych drobiazgów. Chyba jednak większość ludzi przypomina sobie o świecie poza trzewiami, gdy mija burza w życiu lub po wyjściu z dołka.  
Może warto - choćby dotąd używanie w poezji czego innego niż serce wyglądało Ci na bezsens - spróbować tworzenia również innymi częściami człowieka, urozmaicić zestaw materiałów do pisania?
Piotr Parandowski we własnej książce, Nie ma, a jest, opowiadał o ojcu, Janie Parandowskim:
[...]”W dziejach literatury jest wiele utworów pisanych krwią, potem, żółcią, łzami. Te substancje niekiedy krystalizowały się w arcydzieła. Mój ojciec pisał atramentem. Dla niego słowo było wartością niezależną od fizjologii i stanu namiętności. Wiedział, że te dwa czynniki i tak pozostaną i będą współdecydować o charakterze dzieła, ale nie redukując ich, bo nie mógł, starał się słowu nadać formę najdoskonalszą.”
Na tym chcę urwać tekst napisany dawniej, aby nowymi słowami zgodzić się z ojcem.


Zdarza się, że nie serce samo pisze literaturę z sensem - tak przedstawia się sedno.  
Czy ten fakt zasługuje na uwagę, Ty zdecydujesz.
A może zaraz o nim zapomnisz.
Zabrania się kopiowania, redystrybucji, publikowania, rozpowszechniania, udostępniania czy wykorzystywania w inny sposób całości lub części treści zawartych w serwisie internetowym e-poezja bez zgody autorów.
(c) 2004-2023 by E-POEZJA
Strona wygenerowana w: 0.25581 s