literacki serwis recenzencki e-poezja
(wersja serwisu: 0.11 z dnia: 20-04-2021)
(c) 2004-2021 by E-POEZJA
Załóż konto
lub
Zaloguj się


Do przeglądania polecamy:


FireFox Web Browser
Rozdział
Pokaż spis treści Edytuj
Wiersz Zamordowany
Gatunek rozpoznaje się łatwo po komentarzach autora. Można z nich wyczytać: Wiersz Zamordowany, kiedy jeszcze żył, był tak zacny, że zgromadził wokół siebie same potwory, by go wykończyły. Przyszli więc kaci-czytelnicy. Tak nienawidzą niewinności wierszy, że je torturują dla własnej przyjemności i wieszają literki. Nadleciały sępy oraz nadbiegły inne ścierwojady. Rozrywają ciało wiersza na strzępy na oczach gawiedzi niekwapiącej się z pomocą.
Pod poezją tego gatunku nie zaświta myśl o autorskiej odpowiedzialności za tekst. Poeta obarczy nią czytelnika i będzie twierdził: wiersz jest dobry, tylko czytelnik się na niego uwziął i nie widzi skarbów, jakie przygotował autor. Dlatego pod Wierszem Zamordowanym tworzy się piękne Modelowe Zło na Scenie: ubity tekst, bielutki poeta i triumfujące czarne charaktery.
Jest cudownie: bielutki może w twarzowym blasku chwały wygłaszać mowy pogrzebowe, rozdzierać szaty, podnosić oskarżycielsko palec i szlachetnie biadać nad zepsuciem i okrucieństwem czytelnika.
Któż wobec tak wielkich zadań, bohaterskich czynów myślałby o głupio prozaicznych zajęciach, takich jak żmudne rozglądanie się po własnym wierszu w poszukiwaniu usterek, które spowodowały odbiór inny niż oczekiwany? Któż zawracałby sobie głowę mozolną pracą nad tekstem i po co, skoro jest jasne jak słońce, że wyłącznie ci niegodziwcy, oprawcy i padlinożercy decydują, co powie poezja, a wiersz może być tylko bezbronną sarenką lub dzieciną z góry skazaną na śmierć wśród Niedobrych Ludzi, bo od nich roi się świat?
Zabrania się kopiowania, redystrybucji, publikowania, rozpowszechniania, udostępniania czy wykorzystywania w inny sposób całości lub części treści zawartych w serwisie internetowym e-poezja bez zgody autorów.
(c) 2004-2021 by E-POEZJA
Strona wygenerowana w: 0.00200 s